Gallery

  • Organinst opening ceremony and drawing of lots(M.K.Čiurlionis Competition 2019)
  • Pianist opening ceremony and drawing of lots (M.K.Čiurlionis Pianist Competition 2019)
  • 1 tour M.K. Čiurlionis Pianist Competition 2019
  • 2 tour M.K. Čiurlionis Pianist Competition 2019
  • Moments from round II second day of the pianist competition 2019
  • Moments from tour I, second day of organist competition 2019
  • Moments from round I second day of the pianist competition 2019
  • Moments from round I third day of the pianist competition 2019
  • Piano Competition's finalists announcement
  • Organ Competition's finale 2019
  • VIII International M.K. Čiurlionis Organ Competition‘s Laureates concert
  • First day of the VIII International M.K. Čiurlionis Piano Competition‘s finale
  • Second day of the VIII International M.K. Čiurlionis Piano Competition‘s finale
  • VIII International M.K. Čiurlionis Piano and Organ Competitions results announcment
  • 1 tour M.K. Čiurlionis Organist Competition 2019
  • 2 tour M.K. Čiurlionis Organist Competition 2019
  • M. K. Čiurlionis Competition in 2015.
  • S. Vainiūnas Competition in 2014
  • J. Heifetz Competition in 2013
  • Dvarionas Competition in 2012

Show descriptions

Finalists

Anite Stroh (Germany), David Petrlik (France), Rūta Mažolytė (Lithuania), Alexandr Kotelnikov (Russia), Ayako Tanabe (Japan), Mayumi Kanagawa (Japan-USA)

Gratitude

Maestro Gidon Kremer and mayor of the Vilnius city Artūras Zuokas

Reception of the Vilnius...

Before the closing

Ayako Tanabe (Japan) and Alexandr Kotelnikov (Russia)

Finalists

Members of the Jury and the...

I Prize winner

Mayumi Kanagawa (Japan-USA)

Awards

Lithuanian National Philharmonic Hall

The youngest participant

Emma Meinrenken (Canada)

Special prize winner

Verena Chen (Germany)

Final

Kremerata Baltica and the I Prize winner

Diplomant

Rūta Mažolytė (Lithuania)

III Prize winner

Ayako Tanabe (Japan)

III Prize winner

Alexandr Kotelnikov (Russia)

Final of the Competition

Kremerata Baltica and II Prize winner David Petrlik (France)

Diplomant

Anite Stroh (Germany)

Jury

Gidon Kremer, Petras Radzevičius, Sergej Kravchenko, Jurgis Dvarionas, Boris Garlitsky, Krzysztof Wegrzyn

J. Heifetz


Main Supporters


Organizers



Language